Asus ZenBook Flip – Recenzja

Asus ZenBook Flip 13 OLED UX363E-HP044R

Jest to kolejny ultrabook od Asus z segmentu premium – biznes. Na pierwszy rzut oka widzimy, że laptop jest niezwykle cienki i solidnie wykonany. Obudowa jest wykonana z metalu, a ekran jest połączony zawiasami, które pozwalają na obrócenie laptopa o 360 stopni. Laptop posiada w ekranie również panel dotykowy, dzięki czemu możemy w dowolnej chwili to urządzenie wykorzystać jako tablet. Jeśli o ekranie mowa… jest w nim zamontowana matryca typu OLED o przekątnej 13,3″ z rozdzielczością Full HD 1080 x 1920 pikseli. Laptop waży niecałe 1,3 kg. Wymiary całego ultrabooka to 205 x 211 x 13,9 mm. Jest więc stosunkowo niewielki i lekki co przy mobilnej pracy ma olbrzymie znaczenie.

Specyfikacja

          Można by się zastanawiać czy tak cienki laptop zmieściłby w sobie dobre podzespoły, tak aby zapewnić szybką i wydajną pracę. Asus tutaj nie nie rozczarował. Zobaczmy co konkretnie się tutaj znajduje w środku:

  • sercem tego ZenBooka jest procesor Intel Core i7-1165 G7,
  • 16 Gb pamięci RAM, LPDDR4x, 4266 MHz,
  • dysk SSD NCMe, 1 TB,
  • Wi-Fi 6
  • Bluetooth 5.0
  • złącza jakie są w nim zamontowane to port USB-A 3.2, 2x USB-C 3.2 z Thunderbolt oraz HDMI 1.4
  • podświetlana klawiatura
  • dotykowa klawiatura numeryczna na touchpadzie
  • ładowanie odbywa się poprzez port USB-C

Wysoka wydajność

          Kompozycja podzespołów włożonych pod obudowę Asus ZenBook Flip OLED UX 363 jest przystosowana do osiągania dobrych rezultatów podczas pracy na komputerze. Laptop zawsze działa płynnie, niezależnie od tego co się na nim robi. Korzystamy z bardzo wielu okienek w „RAMożernej” przeglądarce? Nie ma najmniejszego problemu, bo aż 16 Gb RAM sprosta każdemu zadaniu. Wykonywanie wielu operacji w jednej chwili potrzebujących wysokiej wydajności obliczeniowej z łatwością zostanie dobrze przyjęte przez 4-rdzeniową jednostkę Intel Core i7-1165 G7. Laptop posiada również bardzo dużej pojemności dysk SSD, która pozwoli na szybki zapis/odczyt plików na których będziemy pracować.

Funkcjonalność

          Omawiany ZenBook również sprawdzi się przy wielu rodzajach pracy. Odpowiedni układ klawiatury oraz lekki i przyjemny skok klawiszy pozwala na szybkie i wygodne pisanie. Wadą małych laptopów jest brak klawiatury numerycznej, która często jest potrzebna podczas pracy (np. księgowego). Tutaj również jest rozwiązanie, gdyż touchpad można w każdej chwili zamienić w dotykową klawiaturę numeryczną. Jeśli natomiast potrzebujemy przenieść się z działającym laptopem (np. oglądając budynek do remontu mamy otwarty projekt w na ekranie komputera), można w każdej chwili zmienić urządzenie w tablet, obracając go o 360 stopni i wygodnie się z nim przemieścić. Ilość złącz również jest zadowalająca jak na tego typu rządzenia.