Jaki Monitor wybrać

Jaki monitor wybrać

nie musi być drogi. Tutaj stworzyliśmy przewodnik, w którym chcielibyśmy wyjaśnić, jaki monitor wybrać dla swojego komputera i na jakich parametrach można polegać. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na fakt, że takie urządzenia dla profesjonalnych graczy lub projektantów mają pewne cechy szczególne, których nie będziemy omawiać szczegółowo. Skupiamy się głównie na przeciętnym użytkowniku.

Oczywiście wybierają monitor taki jak telewizor, głównie pod względem rozmiaru.

Rozmiar przekątnej ekranu mierzony jest w calach. Duży ekran nie zawsze jest dla Ciebie właściwą decyzją. Na przykład niekoniecznie potrzebujesz dużego monitora do najbardziej dochodowych automatów online w Niemczech, ale jeśli lubisz oglądać filmy, zdecydowanie powinieneś wybrać większą przekątną.

Nowoczesne monitory mają zazwyczaj przekątną od 17 do 35 cali. Jeden cal to 2,54 cm. Im większy monitor, tym wygodniejsza praca: duży wyświetlacz oferuje miejsce na więcej okien, a tekst jest znacznie większy. Ale siedzenie w biurze w pobliżu gigantycznego ekranu nie jest do końca prawdą: będziesz nieustannie skanować całą powierzchnię i męczyć się nią. Dlatego wybór przekątnej zależy przede wszystkim od przeznaczenia. W przypadku biura przekątna powinna wynosić 20-24 cali. Po pierwsze, do pracy w skupieniu najlepiej nadaje się mały pokój, ponieważ wyświetlacz znajduje się całkowicie w polu widzenia. Drugim czynnikiem jest niski koszt. W przeciwieństwie do ich drogich modeli, modele kompaktowe są niedrogie. Niektóre grupy pracowników mogą być wyjątkiem – na przykład projektanci, którzy potrzebują drogiego monitora o dużej przekątnej i dobrym odwzorowaniu kolorów.

Do domu potrzebujesz 24-27 cali. Jeśli regularnie grasz lub oglądasz filmy, będziesz potrzebować 27 cali tylko przy użyciu programów pakietu Office – możesz też użyć mniejszego (tańszego) monitora. Instalując monitor w niszy (np. Biurku komputerowym), nie zapomnij zmierzyć jego szerokości.

To 28-30 cali do twórczej pracy i rozrywki. Jeśli jesteś fotografem, projektantem lub po prostu miłośnikiem filmów, modele 28-30 cali są dla Ciebie idealne. Przydaje się praca z nimi np. W trybie wielu okien (z kilkoma programami). Ale rozmiar nie jest najważniejszy w twoim przypadku.

Do grania wystarczy 27 cali. Jaki ekran wybrać do gier

Im większy monitor, tym głębiej wchodzisz w atmosferę gry. Jeśli jednak karta graficzna w Twoim komputerze jest słaba, nie ma sensu kupować monitora 4K. Z drugiej strony, jeśli masz fajną kartę obsługującą rozdzielczość 4K do gier, nie będziesz w stanie w pełni jej wykorzystać na prostym, tanim monitorze Full HD.

Jakość obrazu zależy bezpośrednio od rozdzielczości ekranu. Dlatego eksperci nie zalecają kupowania wyświetlaczy o niskiej rozdzielczości, nawet jeśli monitor jest używany do prostych zadań. Przy długotrwałej pracy z takim urządzeniem słabe oczy będą się męczyć. Do odtwarzania wysokiej jakości z wysoką szczegółowością wymagane są monitory Full HD.

Najpopularniejszym formatem jest 1920 × 1080.

Nadaje się do wygodnego oglądania filmu, grania w gry czy nawet pracy z grafiką w rozdzielczości Full HD i kącie widzenia 170 stopni zapewnianym przez matrycę IPS. Jeśli jesteś profesjonalnym grafikiem, fotografem lub potrzebujesz urządzenia do modelowania i projektowania 3D, standardowy Full HD może już nie wystarczyć. Teraz już na pewno wiesz jaki monitor wybrać, aby spełnił on swoją funkcję najlepiej jak potrafi.