Ogrody wokół twojego domu
Ogrody kojarzą się na najczęściej ze starannie zaplanowanymi zaprojektowanymi terenami, wymyślnie przycinanymi drzewami i krzewami pośród kwitnących klombów. Wszystko górujące nad wypielęgnowanym trawnikiem . faktycznie tak wyglądają typowe ogrody barokowe, wywodzące się nie z częsci Francji, ale Włoch, a dokładnie otoczenia pałaców i zamków dożów. Utrzymanie ich wymaga dużego nakładu pracy, a często i kosztów. Pod koniec XVIII wieku zaczęto odchodzić od geometrycznych postaci i nienaturalności barokowych ogrodów francuskich, zastępując je ogrodami naturalistycznymi, w nazewnictwie określanymi angielskimi. Moda na ogrody naturalistyczne rozwinęła się nie tylko na wielkich przestrzeniach przypałacowych terenów parków, ale zawitała też do okołodomowych, nawet tych niewielkich.
Spis Treści
Ogrody naturalne – ingerencja kontrolowana
odjęcie decyzji o wejściu w posiadanie własnego kawałka działki najczęściej dyktowana jest chęcią relaksu od zgiełku i codziennego zabiegania. Niestety początkujący ogrodnicy pragnący posiadać zieleń jak z zdjęć, często robią błędy, wyrywając to, co kupili i siejąc od nowa. Brak informacji, zły dobór krzewów do stanowiska i niszczenie dzikich mieszkańców działki, zarówno roślin jak i zwierzęcych, potrafi się boleśnie zemścić. Dlatego zawsze warto zaplanować swój ogród przed jego założeniem zaoszczędzi to dużo nerwów oraz późniejszego przesadzania. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytania co posadzić obok budlei, jak dobrać odpowiednie rośliny do naszych krzewów. Wkrótce okazuje się, że zamiast wymarzonego, zielonego miejsca ogród okazuje się miejscem mozolnej pracy, która przynosi mizerne efekty lub nie przynosi ich wcale. wyjściem są ogrody naturalistyczne. Podejście z troską i szacunkiem do już istniejącej zieleni i łagodne wejście w istniejącą różnorodność przynosi bardzo dużo korzyści. Przede wszystkim zaoszczędzi nerwów i zbędnego wysiłku. W ogródkach rosnących swobodnie nie ma chwastów, zatem nie ma przymus pielenia. Każdy roślinny gość za płotu jest oczekiwany. wolno rosnące też jest rówżnież piękne. Ingerencja ograniczają się do kontrolowania bujnie rosnącej się zieleni roślinności tak, żeby pozostawić przestrzeń do odpoczynku, zabawy dla najmłodszych, czy wybiegu dla domowych zwierzaków.
Pożyteczny gąszcz
Ogród naturalne nasadzenia to nie tylko mały nakład pracy i raj dla jego dzikich lokatorów. Jest przyjazny środowisku , daje ulgę w upalne dni, jakiego nie zapewniają uregulowane grządki i wystrzyżone gazony. Naturalnie magazynuje też wodę i ochrania zapylacze i innych dzikich zapylaczy. Nie oznacza jednak niekontrolowanej niekontrolowanego dzikości rozrostu. W wydaniu W wersji naturalistycznym naturalnej można prowadzić ogród jadalny, łącząc funkcję rolę ozdobną |dekoracyjną| z użytkową pożyteczną. Wiele roślin znanych ze swoich właściwości ozdobnych można też jeść – jak popularne nasturcje. Z kolei pnącza porastające ściany elewacje mogą dawać zdrowe owoce. Najbardziej znanym przykładem są tu winorośle, ale także aktinidie. opcji jest wiele, zależnych od rodzaju gleby, lokalizacji i inwencji twórczej opiekuna zielonego ogródka. Kolejnym stopniem zaawansowania wiedzy ogrodniczej, miłej naturze jest permakultura. Wbrew pozorom prowadzenie ogrodu permakulturowego nie wymaga nakładu pracy większego niż przy tradycyjnych ogrodach, natomiast korzyści z posiadania go są nie do ogromne.
Permakulturowe love
Co kryje się pod tajemniczym pojęciem permakultura? mówiąc wprost – to powrót do początku. Dosłownie. We modnych nasadzeniach często dojrzewają blisko siebie rośliny z różnych zakątków globu, o skrajnie różnych wymaganiach. Po odpowiedzeniu sobie na wiele pytań odnośnie ogrodów oraz zaplanowaniu swojego pięknego ogrodu warto poszukać rad odnośnie tego które rośliny warto sadzić obok siebie np co posadzić obok Azali. Na pierwszy rzut oka wydają się to błache pytania jednak w przyszłości będziemy sobie wdzięczni, że pochyliliśmy się nad nimi. Właściciele ogrodów tworzą dla każdej z nich miejsca, żeby były w stanie funkcjonować w swoim sąsiedztwie. W permakulturze takie pomysły są wykluczone. Tu, zamiast łamać prawa przyrodę, toczyć z nimi ciągłą walkę, ochra niając, okrywając przed chłodem rodzaje, które go nie wytrzymują, zmieniając pH gleby tak, żeby hodować daną roślinę spełniającą wymagania estetyczne ogrodnika, z naturą się współpracuje. Ogród permakulturowy permakultura to nic innego, jak ekologicznauprawa długoterminowa, gdzie prowadzący pozwala na wykształcenie się równowagi biologicznej. nic się w takiej przestrzeni nie marnuje. Odpadki roślinne są przetwarzane na kompost, a gotowy produkt służy za nawóz. Woda ściekająca z wyżej położonych nasadzeń poi rośliny rosnące na dole. Ziemia porośnięta gatunkami zadarniającymi magazynuje wodę i zwraca ją w postaci rosy i pary. Permakultura, to mówiąc językiem współczesnym, interaktywny system, w którym rosną gatunki z danej strefy klimatycznej , zasilane naturalnym obiegiem wody i pierwiastków. Do budowy ewentualnych rabat, czy zbiorników małej retencji, stosuje znalezionych w okolicy gałęzi
Ogrody naturalne dają relaks swoim opiekunom, bo przecież nie ogrodnikiem – o czym wie każdy w harmonii z przyrodą żyjący. Jednocześnie stanowią mini enklawy, lub niemal dzikiej przyrody, której zalewana betonem łaknie tak bardzo. dużo korzyści przy minimum nakładów. Czego chcieć więcej?