Skup kamienic – podstawowa dawka wiedzy

Skup kamienic – podstawowa dawka wiedzy

Sprzedaż nieruchomości nierzadko wiąże się z nieprzewidzianymi komplikacjami. Obecny rynek nieruchomości lokuje swój kapitał przeważnie w zmodernizowane apartamentowce i szeregowce. Jednakże wśród ludzi poszukujących lokalu nadal można znaleźć wielbicieli kamienic. Właśnie dlatego wielu właścicieli decyduje się na krok w postaci sprzedaży kamienicy.

Czy warto wykonać remont przed skupem kamienic?

Z powodu różnego rodzaju kłopotów związanych ze skupem kamienic dużo osób nie ma pojęcia, w jaki sposób sprzedać swoją nieruchomość. Problem ze zbyciem budynku często bywa skutkiem jego złej kondycji. Niektórzy poddają je renowacji, aby odpowiadały oczekiwaniom potencjalnych klientów. Takie działanie potrafi znacząco podwyższyć wartość kamienicy i przyspieszyć jej sprzedaż. A jednak remont kapitalny poprzedzający skup kamienicy to skomplikowany proces, który potrafi być nie lada utrapieniem. Sypiące się tynki, kocioł grzewczy, okablowanie starego typu czy nawracająca wilgoć – to tylko część usterek, które należałoby usunąć. Takie zabiegi wiążą się oczywiście z poniesieniem kosztów własnych na które nie każdy się zgadza. Nic dziwnego, że część dysponentów rezygnuje z tego pomysłu i próbuje sprzedać budynek. Ale o pomyślnym skupie kamienic nie przesądza tylko ich stan. Sam remont lub jego brak nie przesądza jeszcze o tym, że skup kamienic dojdzie do skutku.

Skup kamienic, a kwestia współwłaścicieli i najemców

Na domiar tego wyjątkowo wiekowe kamienice bywają objęte nadzorem konserwatora zabytków. Jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, zanim zajmiemy się skupem kamienicy trzeba dodatkowo starać się o pozwolenie na planowaną sprzedaż czy modernizację.

W niektórych przypadkach lokale mieszkalne są przeznaczone pod wynajem. Taka sytuacja dodatkowo utrudnia skup kamienic. Jeżeli lokator jest związany umową, właściciel musi dopełnić formalności zanim zdecyduje się na sprzedaż budynku. Wymagane formalności bywają przytłaczające, a ich dopełnienie może zająć dłużej, niż przewidywaliśmy. Zbycie przytoczonego typu lokum wymaga oprócz tego podstawowej wiedzy z zakresu nieruchomości. Chcąc obracać tego rodzaju nieruchomością trzeba posiadać podstawową wiedzę w tej dziedzinie. Nie każdy ma jednak czas na szukanie informacji dotyczących skupu takich kamienic.

Eksperci zajmujący się skupem kamienic

Samodzielna próba podjęcia się skupu kamienic może okazać się dużym obciążeniem dla wielu osób. W tym celu przed wystawieniem ogłoszenia warto skontaktować się z firmą, która pomoże w wyznaczeniu wartości rynkowej budynku.
Zawodowcy w dziedzinie skupu kamienic są w stanie znacznie usprawnić proces realizacji. Firmy zajmujące się obrotem nieruchomościami, rewitalizacją oraz najmem potrafią ująć wszystkie atuty kamienic, nawet te niewidoczne na pierwszy rzut oka. Dostarczają też usługi polegające na zrozumieniu skomplikowanych czynności prawnych nieuniknionych przy obrocie nieruchomością oraz zawiłej biurokracji przy handlu nieruchomością, jaką jest kamienica. Na domiar tego, jeśli sama firma nie jest zainteresowana skupem kamienicy, może pomóc w przygotowaniu oferty sprzedaży dla zewnętrznych przedsiębiorstw na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *