Technologia VR, czyli okulary przyszłości

Technologia rozwinęła się w niesamowitym tempie. Są producenci od smartfonów, laptopów, wszelkiej maści akcesoriów do urządzeń elektronicznych, ale są również i firmy odpowiedzialne za produkcję okularów VR. Dawniej znane były jedynie z filmów sciencie-fiction, dzisiaj natomiast podbijają rynek ciągle to nowymi wersjami. Jest ich na tyle dużo, że podczas zakupu trzeba być niezwykle ostrożnym, gdyż występują w wielu odmianach. Jedne dostosowane są do konsoli PlayStation, drugie do smartfonów a jeszcze inne kompatybilne są jedynie z komputerami stacjonarnymi.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okularów VR?

Pierwsze, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę to przeznaczenie zakupionych przez nas okularów. Zestawy skonstruowane pod smartfony przeważnie służyć mają do oglądania filmów. Modele te swoją ceną nie grzeszą, a cała filozofia użytkowania skupia się jedynie na zaimplementowaniu swojego telefonu do tychże okularów. W zestawach tych nierzadko spotykane są piloty ułatwiające korzystanie ze smartfona w momencie, gdy okulary mamy założone na głowie. Kolejnym wariantem jest PlayStation VR. Przeznaczone są głównie dla konsoli firmy Sony, nie mniej w sieci istnieje wiele poradników mogących pomóc nam zagrać również na komputerze. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne – w tym celu lepiej wyposażyć się w okulary VR dostosowane pod komputery stacjonarne.

Okulary VR przeznaczone do gier.

W zasadzie dzięki wszystkim modelom okularów VR będziemy w stanie pograć w gry. Te przeznaczone dla smartfonów mogą być jednak niewystarczające, gdyż ograniczają się one jedynie do gier na Androida. Co, jeśli zechcemy zagrać w produkcję przeznaczoną na komputery osobiste bądź konsole PlayStation 4? W tym celu będziemy zmuszeni zainwestować w specjalny sprzęt, umożliwiający dobrą zabawę w wysokiej rozdzielczości. Za pomocą Playstation VR zagrać będziemy mogli na PS4, jak i PS5. To drugie wymagać będzie jednak specjalnej przejściówki. Pod okulary VR jest aktualnie wiele ciekawych i stosunkowo tanich gier, za które warto sięgnąć. Jeśli chcielibyśmy pograć w bilard, nie wychodząc z domu, warto wyposażyć się w Hustle Kings VR. Sterowanie za pomocą kontrolerów Move świetnie się spisuje, pozostawiając miłe wrażenia z gry. Ciekawą propozycją może być też gra DriveClub VR. W połączeniu z kierownicą możemy się poczuć jak na prawdziwym torze wyścigowym. W porządku, ale co jeśli chcielibyśmy zagrać na komputerze, wykorzystując technologie VR? Z pomocą przychodzi nam Oculus Quest 2. Z racji, że rynek gier jest bogaty w produkcje wspierające gogle VR, jest w czym wybierać. Pojedynki na miecze świetlne w gwiezdnych wojnach, nauka tańca w Dance Central czy wcielenie się w rajdowca ze wspomnianego wyżej DriveClub – wszystkie te gry zawdzięczać możemy technologii VR.

Okulary VR swoje pierwsze kroki popełniły lata temu, nie mniej dopiero na początku XXI wieku dostrzegalny był przełom. Urządzenia te cały czas się rozwijają, dzięki czemu doświadczenia w przyszłości staną się jeszcze bardziej wyraziste. Ciekawe ile będziemy zmuszeni czekać, by tak jak w filmach science-fiction, odczuwać fizyczną ingerencję w grach VR – a może wcale jej nie oczekujemy?