Usługi w chmurze obliczeniowej

 • Usługi w chmurze obliczeniowej – a co to takiego?

Konfiguracja własnego centrum danych jest czasochłonna i kosztowna: do zakupu i konserwacji potrzebny jest specjalistyczny personel. Ponadto nigdy nie można go skalować w razie potrzeby. W końcu Twoja firma powinna się rozwijać i dlatego IT zawsze musi być o krok do przodu. Z tego powodu często udostępnia się więcej zasobów niż obecnie potrzebują pracownicy. Ponieważ działające centrum danych ma kluczowe znaczenie dla większości firm. Jeśli to się nie powiedzie, praca zostaje przerwana. Nikt nie może sobie na to pozwolić, więc w centrum danych musisz wydawać za dużo, a nie za mało. Jest ciekaw czym są usługi w chmurze obliczeniowej? Zapraszamy do lektury.

Dzięki przetwarzaniu w chmurze idziesz inną drogą: zamiast samodzielnie kupować, instalować i utrzymywać technologię, korzystasz z usług internetowych. W centrum danych przez Internet dostępna jest szeroka gama usług: możliwe jest uzyskanie przestrzeni dyskowej, mocy obliczeniowej (tj. Mocy procesora), baz danych lub środowisk oprogramowania przez Internet. W większości przypadków ta forma nowoczesnego outsourcingu odbywa się w modelu wynajmu. W ten sposób pojemność można łatwo rezerwować – a także szybko, gdy naprawdę ich potrzebujesz.

 

 • Link 1
 • Link 2
 • Link 3
 • Link 4

 

 

 

Historia przetwarzania w chmurze – czym są usługi w chmurze obliczeniowej

Łączenie komputerów w sieć w celu zapewnienia większej mocy obliczeniowej i przestrzeni dyskowej nie jest nowym wynalazkiem. Już w latach pięćdziesiątych komputery mainframe zrobiły krok w kierunku przetwarzania w chmurze. W tym czasie użytkownicy mogli uzyskać dostęp do komputera typu mainframe za pośrednictwem kilku terminali w organizacji (w firmach lub na uczelniach) i korzystać z jego możliwości.

Na początku jednak w ramach podziału czasu: użytkownicy musieli rezerwować czas obliczeniowy i mogli w tym czasie wykorzystywać moc komputera mainframe do swoich obliczeń.

W następnych dziesięcioleciach rozwinęła się wirtualizacja: teraz instancje komputerowe mogą być odtwarzane w abstrakcyjny, czysto wirtualny sposób. Wraz z wynalezieniem Internetu takie zwirtualizowane środowiska stały się wreszcie dostępne dla wszystkich online. Od lat 90. takie modele są również dostępne w handlu dla większej liczby użytkowników.

W tym czasie popularniejsze stało się również pojęcie chmura. Jednak dopiero w nowym tysiącleciu firmy i osoby prywatne zaczęły coraz bardziej interesować się technologią. Pierwsze oferty w chmurze to wciąż usługi indywidualne: przestrzeń dyskowa do wymiany np. Plików czy arkusz kalkulacyjny lub dokumenty Google, gdzie kilku użytkowników może pracować razem nad jednym dokumentem.

W tym samym czasie Amazon zaczął również udostępniać swoje ogromne farmy serwerów innym użytkownikom: Amazon Web Services (AWS) umożliwia innym firmom korzystanie z infrastruktury giganta e-commerce i uruchamianie tam oprogramowania.

Typy chmur obliczeniowych:

 • On Premise;
 • Kolokacja;
 • Hosting;
 • IaaS – infrastruktura jako usługa;
 • PaaS – platforma jako usługa;
 • SaaS – oprogramowanie jako usługa;
 • BPaaS – proces biznesowy jako usługa.

Przetwarzanie w chmurze jest obecnie częścią codziennego życia wielu ludzi. Większość smartfonów – czy też bardziej kompleksowo: Internet rzeczy – jest w stałym kontakcie z chmurą. Użytkownicy robią zdjęcie aparatem smartfona i automatycznie przesyłają obraz do chmury Apple lub Google, aby móc ponownie uzyskać do niego dostęp za pomocą innego urządzenia. Już wiesz czym są usługi w chmurze obliczeniowej, pozostaje pytanie czy chcesz wdrożyć je u siebie. Decyzję zostawimy Tobie czytelniku. 

Rzuć okiem również na inne nasze artykuły: https://monitorowaniesystemow.pl/

Czytaj również: Co to jest AWS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *