Laptopy poleasingowe – czy warto?

Laptopy poleasingowe – Czy warto?

Stając przed wyborem laptopa mamy do wyboru dwa główne rodzaje urządzeń. Pierwszym rodzajem są urządzenia nowe, a drugim używane, jednak istnieje również trzecia opcja. Są to laptopy poleasingowe. Teraz stajemy przed pytaniem, czy warto zakupić taki sprzęt?

Zacznijmy od tego, co to jest laptop poleasingowy. 

Laptopy poleasingowe to urządzenia, które jak sama nazwa wskazuje, były leasingowane. Po zakończeniu leasingu takie urządzenia trafiają zazwyczaj na rynek wtórny, gdzie cieszą się dość dużym zainteresowaniem. Takie laptopy przy bardzo niskiej cenie są często w całkiem niezłej kondycji. Urządzenia używane wcześniej w korporacjach niejednokrotnie noszą wręcz minimalne ślady użytkowania, często wyglądają jak nowe. Czy warto więc kupować nowy sprzęt? Zakładając ten sam budżet na laptop nowy i na laptop poleasingowy zdecydowanie lepszym wyborem okaże się laptop poleasingowy. Jeżeli znajdziemy dobrze zachowany egzemplarz, możemy stać się posiadaczami sprzętu starszego, lecz lepszego pod względem wydajności, a przy odrobinie szczęścia wyglądającego jak nowy! Nowy sprzęt od razu po zakupie traci dużą część swojej wartości, przez co laptop po leasingu sprzedawany w bardzo przystępnej cenie wydaje się być oczywistym wyborem. Dominację laptopów poleasingowych nad urządzeniami nowymi zauważamy przy niskim budżecie. Nowe, budżetowe laptopy często bywają wykonane ze słabej jakości materiałów ulegającym szybkiemu zużyciu podczas eksploatacji. Posiadają nierzadko podzespoły, mimo że świeżych generacji, to niższych ich klas. Przechodząc na drugą stronę medalu, zauważamy tendencję do posiadania zupełnie odwrotnych cech. Laptopy poleasingowe bardzo często są laptopami, które w momencie zawierania umowy leasingu były jednymi z topowych urządzeń na rynku. Mimo upływu czasu, w którym spłacony został leasing, urządzenia zazwyczaj bywają wykonane z lepszej jakości tworzyw niż nowe odpowiedniki w podobnym budżecie. Podobnie sprawa ma się z podzespołami odpowiadającymi za wydajność. Mimo iż omawiane laptopy mają starsze generacyjnie podzespoły, to są to podzespoły najczęściej najwyższych klas w danej generacji, co pozwala im przewyższać wydajnością nowe odpowiedniki. Poleasingowe laptopy w stosunku ceny do wydajności wydają się być liderami na rynku.

A zatem czy ostatecznie warto?

Jeżeli nie zależy nam na nowym produkcie, z gwarancją producenta, i jesteśmy w stanie uznać pewne drobne wady laptopa po leasingu to zdecydowanie tak. Jeśli szukamy jak najwyższej wydajności za jak najniższe pieniądze, zdecydowanie tak.